Śrutowanie

Śrutowanie - oczyszczanie elementów stalowych

Śrutowanie jest jedną z metod obróbki elementów stalowych. Wpływa na wygląd zewnętrzny metalu, wzmacnia jego strukturę oraz uszlachetnia powierzchnię.

Podczas realizacji zleceń, trudno wyobrazić sobie proces obróbki elementów metalowych bez śrutowania. Dzięki temu uzyskujesz trwały produkt finalny. Weźmy na przykład zabezpieczenie antykorozyjne, które gwarantuje utrzymanie zdanych właściwości elementów. Jeżeli dodasz do tego poprawę estetyki, otrzymujesz końcowy produkt, który jest trwały i do tego ładnie wygląda.

Śrutowanie to proces, który polega na czyszczenia elementów metalowych za pomocą materiałów posiadających wysokie właściwości ścierne. Uderzają one pod wpływem wysokiego ciśnienia w detale, ścierając z nich wierzchnią warstwe (czesto pokrytą rdzą), jednocześnie ją utwardzając i przygotowując na pokrycie powłoką ochronną.

Cały proces nadaje strukturze śrutowanego elementu lekką chropowatość, co idealnie nadaje się potem do dalszej obróbki w procesie malowania proszkowego, ponieważ zwiąksza przyczepność farby do malowanych detali.

Śrutownica wirnikowa

Przelotowa śrutownica wirnikowa typu LAUCO przeznaczona jest do oczyszczania blach i profili, elementów, płaskich, które można ułożyć na przenośniku rolkowym. Turbiny umieszczone są poprzecznie do kierunku ruchu elementów, pod kątem, tak aby strumienie ścierniwa krzyżowały się w obszarze komory roboczej. Komora wlotowa i wylotowa zabezpieczona jest przed wypadaniem ścierniwa układem gumowych, trudnościeralnych kurtyn. Zanieczyszczone ścierniwo zbierane jest na dnie kabiny za pomocą przenośnika ślimakowego i transportowane za pomocą przenośnika kubełkowego do separatora, gdzie następuje oczyszczanie ścierniwa. Oczyszczone ścierniwo zawracane jest do zbiornika zasobowego, zasilającego turbiny, pył transportowany jest na wkłady filtra patronowego, gdzie zostaje zatrzymany. Kabina robocza wykonana jest ze stali manganowej.  

Do przeprowadzenia śrutowania wykorzystuje się m. in. : śrut staliwny, korund, piasek, rozdrobnione szkło, garnet. Wybór włąściwego materiału scierającego wpływa na efekt końcowy, co dla Ciebie oznacza lepsze efekty pracy nad Twoim zamówieniem.

śrutownica
śrutownica - żuraw

Śrutowanie dużych i ciężkich elementów

Wszystkie większe i cięższe elementy metalowe, któe maja być poddane procesowi śrutowania, przenoszone są na rokli transmisyjne za pomocą żurawia wyposażonego w elektrmagnez. Żuraw posiada udźwig do 800 kg, co pozwala nam na śrutowanie naprawdę dużych elementó metalowych. Jednocześnie dbamy, by wszystkie elementy były odpowiednio transportowane przed oraz po zakończeniu procesu śrutowania. Dzieki temu możesz mieć pewność, że Twoje zamóienie będzie zrealizowane z zachowaniem największej precyzji.

Wszystkie małe detale, które nie muszą być specjalnie podnoszone żurawiem i posiadają za małą kubaturę, by być umieszczone na rolkach transmisyjnych, wkładane są do specjalnie zaprojektowanego i wytrzymałego koszyka. W ten sposób poszerzyliśmy zakres możliwych do srutowania części o te naprawdę małe, rzędu nawet kilkunastu centymetrów.

Śrutowanie - stopnie czyszczenia powierzchni

Szeroki zakres ustawień, oraz dobór odpowiednich materiałów ściernych pozwalają nam na uzyskanie tzw. stopni, lub klas czyszczenia powierzchni.

  • Klasa Sa 1 – likwiduje tłuste plamy, rdzę, powłokę malarską oraz obce zanieczyszczenia.
  • Klasa Sa 2 – dopuszczalne są szczątkowe zanieczyszczenia przylegające do powierzchni.
  • Klasa Sa 2,5 – akceptowalne są drobne ślady zanieczyszczeń, np. w postaci kropek.
  • Klasa Sa 3 – daje efekt stali jednolitej metalicznie. Do osiągnięcia wyłącznie dla nowych elementów.

Jeżeli chcesz wiedzieć więcej odnośnie usługi śrutowania, skontaktuj się z nami za pomocą poniższego formularza.

ZOBACZ RÓWNIEŻ NASZE POZOSTAŁE USŁUGI

Projektowanie

Cięcie laserem

Gięcie blach

Spawanie

Malowanie proszkowe

Toczenie

Frezowanie

Śrutowanie

DO GÓRY